Urlop macierzyński i co potem?

Dobre wieści dla młodych rodziców! Już od dawna mówiło się, że urlop macierzyński po 1 września 2013 roku ulegnie wydłużeniu. Rządowe zmiany miałyby obejmować matki dzieci urodzonych w drugiej połowie marca 2013 roku. W związku z protestami przygotowany nowy projekt ustawy, który został w ostatnich dniach przegłosowany. Urlop macierzyński na nowych zasadach obowiązuje już dla matek wszystkich dzieci urodzonych w bieżącym roku.

Protest przyniósł skutek

Poprzednią wersję ustawy oprotestowały głównie tzw. „matki pierwszego kwartału”, czyli mamy dzieci urodzonych do 17 marca bieżącego roku. W pierwotnym planie zmiana czasu trwania urlopu rodzicielskiego i urlopu macierzyńskiego miała ich nie objąć, a rozwiązaniem zostawał urlop wychowawczy, który niestety jest bezpłatny. Po wielu protestach rząd postanowił jeszcze raz przyjrzeć się ustawie. Ostatecznie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przygotował nową wersję dokumentu, dzięki któremu zmieniony urlop wychowawczy od 1 września to już raczej historia. Dzięki ustawie jednogłośnie przyjętej przez sejm 28 maja 2013 roku zmiany dosięgną wszystkich matek, które w bieżącym roku przywitały na świecie swoje pociechy. Niepocieszone takim obrotem spraw są matki dzieci urodzonych w latach ubiegłych, których nie objęły zmiany rządowe.

Urlop macierzyński i co potem?

W obecnym kształcie ustawy, która ma wejść w życie 17 czerwca, wszystkim rodzicom dzieci urodzonych po 31 grudnia 2013 roku w pierwszej kolejności przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ważne jest, że 16 z 20 tygodni może wykorzystać tylko matka. Ojciec może skorzystać jedynie z 4 tygodni urlopu, w tym wypadku, „tacierzyńskiego”. W następnym okresie można będzie skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czyli kolejnych sześciu tygodni. W tym okresie rodzice mogą decydować, które z nich zostanie w domu z dzieckiem. Po urlopie macierzyńskim istnieje możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Podobnie jak w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego, znów może on zostać wykorzystany przez dowolnego z rodziców, a nawet przez dwoje z nich na zmianę. Urlop rodzicielski może trwać 26 tygodni, czyli łącznie można przebywać z dzieckiem cały rok. Jednak pomiędzy urlopem rodzicielskim a macierzyńskim jest istotna różnica finansowa. Urlop macierzyński od 1 wrześnie, według pierwotnych planów, a znacznie wcześniej, co ostatnio uchwalił sejm, wiąże się zasiłkiem w wysokości 100% pensji. W przypadku urlopu rodzicielskiego jest to już tylko 60% pensji. Jeżeli jednak mama zdecyduje od razu, że najpierw idzie na urlop macierzyński, a od razu potem na rodzicielski, to przez cały czas przysługuje jej 80% pensji. Większość urlopu będzie można także dzielić pomiędzy rodziców, wiele zależy od ich indywidualnej decyzji.

Warto w czasie tego urlopu pamiętać o dbaniu o siebie. Kilka wyjść na rower pozwoli powrócić do dawnej kondycji a przy okazji pomoże zrzucić zbędne kilogramy.

Po wykorzystaniu rocznego czasu na przebywanie z dzieckiem, jakie dają urlopy macierzyński i wychowawczy, można jeszcze skorzystać z innego rozwiązania, jakie daje urlop wychowawczy. W stosunku do dwóch podanych wcześniej ma on jednak zasadniczą wadę. Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. Co prawda zgodnie z przepisami pracodawca powinien gwarantować powrót na miejsce pracy po zakończeniu pobytu na tym świadczeniu, jakim jest urlop wychowawczy, jednak w tym czasie osobie zajmującej się dzieckiem nie przysługuje wynagrodzenie.