Wszystko co musisz wiedzieć o 500 złotych na dziecko »

Zasiłek dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym

Rodzicom po narodzeniu dziecka przysługuje urlop wychowawczy, skorzystać z niego może matka, bądź ojciec dziecka. Warunkiem przejścia na urlop jest minimum 6-cio miesięczny staż pracy. Ponadto przysługuje zasiłek dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym, co jest szczególnie istotne u progu 2013 roku, kiedy 14% osób jest pozbawionych pracy. Zasiłek dla bezrobotnych może być w takiej sytuacji prawdziwym wybawieniem.

Istotną informacją jest jednak zapowiedź zmian które nastąpią od 2013 roku, polegające na tym, że przysługiwał on będzie również rodzicom samozatrudnionym i pracującym w oparciu o umowę o dzieło/zlecenie.

Zasiłek dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym

Pracownik przebywający na takim urlopie jest szczególnie chroniony i nie może zostać zwolniony. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły. W sytuacji bankructwa, bądź likwidacji miejsca pracy pracownik może zostać zwolniony. Co wtedy? Może przejść na bezrobocie i skorzystać z zasiłku…

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych z jakiego może skorzystać pracownik który pozostał bez pracy wynosi początkowo blisko 800 złoty, potem jednak maleje do niewiele ponad 600. Porównywalnie do pensji jaką otrzymywało się w pracy jest to stosunkowo niewiele, ale zawsze coś.

Jak zwiększyć wysokość zasiłku dla bezrobotnych?

Istnieje jednak możliwość by zwiększyć wysokość zasiłku dla bezrobotnych. W tym celu musimy aktywnie poszukiwać nowej pracy. Do aktywnych form zaliczane są między innymi wszelkiego rodzaju szkolenia organizowane przez urząd pracy.

Inną opcją zwiększenia wysokości zasiłku jest wnioskowanie o podwyższenie go z racji trudnej sytuacji rodzinnej. Może to być przykładowo niski dochód przypadający na jednego członka rodziny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
paletto

Tagi:

  • zasiłek dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym 2013

Zostaw odpowiedź