Wszystko co musisz wiedzieć o 500 złotych na dziecko »

Urlop wypoczynkowy – jak obliczyć ekwiwalent

Jeśli pracodawca nie może udzielić Ci urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, należy Ci się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, który nie został przez Ciebie wykorzystany w czasie trwania urlopów na opiekę nad dzieckiem. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Jeśli planujesz urlop wypoczynkowy 2013 rok przynosi kilka drobnych zmian związanych z urlopem wychowawczym. Generalnie wszystkie zmiany są na twoją korzyść lub są dla Ciebie neutralne. A co zrobić, gdy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim pracodawca nie może nam udzielić urlopu? W takiej sytuacji należy nam się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy zależny od wymiaru naszego urlopu oraz wynagrodzenia.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Jeśli mamy pod ręką Kodeks Pracy, urlop jest tam dość dobrze opisany. Dobrze sprawdzą się również wszelkiej maści kalkulatory urlopu wypoczynkowego, w które wyposażone są działy kadr i które można znaleźć w Internecie.

Możemy również obliczyć ekwiwalent za urlop samodzielnie. Generalnie sposób obliczania ekwiwalentu za urlop jest prosty:

 1. obliczamy jaki jest nasz wymiar pracy (np. pełen etat)
 2. ustalamy liczbę dni niewykorzystanego urlopu (np. 20 dni)
 3. ustalamy wynagrodzenie miesięczne z okresu za który należy nam się ekwiwalent za zaległy urlop, wliczając w to wszystkie premie i dodatki
 4. na tej podstawie ustalamy jaka jest podstawa ekwiwalentu za urlop
 5. dzielimy uzyskaną kwotę przez współczynnik ekwiwalentowy (współczynnik ekwiwalentowy opisany jest poniżej, ale dla pełnego etatu współczynnik ekwiwalentowy w 2013 roku wynosi 20,92) aby uzyskać kwotę ekwiwalentu za jeden dzień
 6. dzielimy uzyskany wynik przez godzinowy wymiar dziennego czasu pracy (np. 8 godzin dla pełnego etatu)
 7. Mnożymy wynik przez liczbę niewykorzystanych godzin urlopu.

Współczynnik ekwiwalentowy 2013

Współczynnik ekwiwalentowy w 2013 wynosi:

 • 20,92 – dla zatrudnionych na pełen etat
 • 10,46 – dla zatrudnionych na 1/2 etatu,
 • 6,97 – dla zatrudnionych na 1/3 etatu,
 • 5,23 – dla zatrudnionych na 1/4 etatu.

Ekwiwalent za urlop wychowawczy

Niestety sytuacja jest prosta tylko w kwestii ogólnej. Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy komplikuje się, jeśli np. w roku za który należy się ekwiwalent wzięliśmy urlop wychowawczy.

W takiej sytuacji urlop wypoczynkowy należy nam się proporcjonalnie tylko za czas, w jakim w danym roku nie przebywaliśmy na urlopie wypoczynkowym. Szczegółowo opisaliśmy jak to wygląda w roku 2013 w artykule Urlop Wypoczynkowy 2013.

Na plus należy natomiast zaliczyć fakt, że urlop macierzyński liczy się jak normalny czas pracy i przysługuje nam pełen ekwiwalent za niewykorzystany w czasie urlopu macierzyńskiego urlop wypoczynkowy. Jako że w 2013 roku urlop macierzyński może trwać nawet rok (wliczając w to dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzinny), to od razu po urlopie macierzyńskim możemy dostać nawet 24 dni robocze urlopu wypoczynkowego.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (5 votes cast)
paletto

Tagi:

 • ekwiwalent za urlop 2013
 • jak obliczyc ekwiwalent za urlop 2013
 • jak wyliczyć ekwiwalent za urlop 2013
 • ekwiwalent za urlop 2013 kalkulator
 • wniosek o urlop wychowawczy 2013 wzór
 • urlop wychowawczy 2013 płatny
 • urlopy rodzicielskie
 • wniosek o urlop wychowawczy wzór 2013

Zostaw odpowiedź