Wszystko co musisz wiedzieć o 500 złotych na dziecko »

Urlop wychowawczy a macierzyński

Jak mają się do siebie urlop wychowawczy a macierzyński? Sprawa jest na pierwszy rzut oka dość prosta – urlop macierzyński matka dostaje w pierwszym roku życia dziecka i dostaje za niego zasiłek macierzyński, a urlop wychowawczy dostaje się po 12 miesiącu życia. Jednak zmiany w urlopie macierzyńskim z 2013 roku nieco komplikują tę sytuację. Ile urlopu zyskasz?

Urlop wychowawczy a macierzyński w 2013

W 2013 następują znaczące zmiany wydłużające urlop macierzyński nawet do roku. Przed 2013 urlop macierzyński trwał 20 tygodni. Teraz wydłuża się o dodatkowy urlop macierzyński trwający 4 tygodnie.

Po urlopie macierzyńskim matki rodzące po 17 marca 2013 roku będą mogły dostać jeszcze 28 tygodni urlopu rodzinnego. Urlop rodzinny, podobnie jak urlop macierzyński, jest płatny – w czasie jego trwania przysługuje zasiłek macierzyński. Różnica jest tylko w wysokości zasiłku. W 2013 zasiłek macierzyński wynosi 100% średniej pensji pracownicy z ostatnich 12 miesięcy pracy, a zasiłek rodzinny – 60%.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Urlop Macierzyński 2013.

Urlop macierzyński a wychowawczy

Dopiero po urlopie macierzyńskim możemy przejść na urlop wychowawczy, który trwa w 2013 roku maksymalnie 36 miesięcy dla jednego rodzica i dodatkowy miesiąc dla drugiego rodzica. Jak mają się do siebie urlop macierzyński a wychowawczy? Główna różnica jest taka, że za urlop wychowawczy nie przysługuje zasiłek macierzyński. Możemy starać się natomiast o zasiłek rodzinny. Poza tą różnicą, prawa matki na urlopie wychowawczym i macierzyńskim są bardzo podobne. Wyjątkiem jest urlop macierzyński a samozatrudnienie – ta sytuacja będzie dopiero precyzowana w 2013 roku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.8/5 (6 votes cast)
paletto

Tagi:

  • urlop wychowawczy płatny
  • czy urlop wychowawczy jest płatny

Zostaw odpowiedź