Wszystko co musisz wiedzieć o 500 złotych na dziecko »

Zasiłek macierzyński 2013

Najważniejsze jest to, że żeby dostać zasiłek macierzyński, trzeba być ubezpieczonym w ZUS, czyli pracować na etacie, opłacać składki na działalności gospodarczej, odprowadzać składki dobrowolnie (np. przy pracy na umowy o dzieło) lub odbywać urlop wychowawczy. Zasiłek macierzyński w 2013 roku przysługuje również kobietom, których zatrudnienie ustało z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy w czasie trwania ciąży.

Oczywiście należy również urodzić dziecko lub przyjąć na wychowanie dziecko do 7 roku życia aby należał nam się zasiłek macierzyński.

Wymiar zasiłku macierzyńskiego

Wymiar zasiłku macierzyńskiego jest ustalony w Kodeksie Pracy. Zasiłek macierzyński w 2013 roku jest wypłacany przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Urlop macierzyński w 2013 roku trwa 24 tygodnie, z czego 4 tygodnie to czas tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego na który trzeba złożyć wniosek u pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu, ale zawsze są to niepotrzebne formalności.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w 2013

Jaki zasiłek macierzyński przysługuje w 2013 roku? Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od pensji jaką otrzymywaliśmy przed przejściem na urlop.

Aby ustalić jaka jest podstawa zasiłku macierzyńskiego należy:

 • obliczyć przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających przejście na urlop macierzyński, w których pracowaliśmy przez co najmniej połowę miesiąca jeśli pracujemy na etacie
 • obliczyć jaka przeciętna kwota była podstawą odprowadzania składek na ubezpieczenie jeśli prowadzimy działalność gospodarczą lub odprowadzamy dobrowolne składki (np. jeśli pracujemy na umowach o dzieło).

Właśnie taki jak obliczona średnia zasiłek macierzyński otrzymamy.

Zasiłek macierzyński 2013 – kilka uwag

Warto dodać, że do składek zaliczają się również premie kwartalne i premie roczne (dla pracowników etatowych), a osoby prowadzące działalność gospodarczą krócej niż rok obliczają średnią z rzeczywistego czasu prowadzenia działalności gospodarczej.

Niestety wysokość zasiłku macierzyńskiego nie zależy od liczby urodzonych dzieci. Jedyny plus urodzenia bliźniaków czy trojaczków to zwiększony wymiar urlopu macierzyńskiego: 31 tygodni podstawowego urlopu na bliźnięta, 33 na trojaczki, 35 na czworaczki i 37 na pięcioraczki. Do tego w każdym przypadku należy doliczyć 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński – 2013 rok przynosi zmiany

Jeśli chodzi o zasiłek macierzyński, 2013 rok przynosi kilka zmian. Po pierwsze, zasiłek jest wypłacany dłużej, tak jak już wspomnieliśmy wyżej.

Po drugie, od 1 września 2013 oprócz urlopu macierzyńskiego można wziąć jeszcze urlop rodzinny przypadający bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (lub dodatkowym urlopie macierzyńskim). Wysokość zasiłku podczas urlopu rodzinnego wynosi 60% podstawy zasiłku macierzyńskiego, a urlop rodzinny może trwać do 28 tygodni.

Po trzecie, w 2013 roku można łączyć zasiłek macierzyński z pracą (maksymalnie 1/2 etatu). Zasiłek zostanie w takim przypadku obniżony proporcjonalnie do części etatu na jaki podejmiemy pracę. Warto dodać, że możemy podjąć pracę dla innego pracodawcy.

Zasiłek macierzyński dla ojca

Zasiłek macierzyński przysługuje również ojcu lub innej osobie przyjmującej dziecko na wychowanie, jeśli matka je porzuciła lub umarła. W takiej sytuacji ojcu przysługuje również urlop ojcowski o czym pisaliśmy dokładniej w artykule Urlop Tacierzyńśki 2013.

Ojciec dziecka może otrzymać zasiłek macierzyński również wtedy, kiedy matka przerwie urlop macierzyński aby wrócić do pracy. Warunkiem jest jednak, aby urlop macierzyński trwał co najmniej 14 tygodni od porodu – dopiero wtedy ojciec może wziąć urlop ojcowski i otrzymywać zasiłek macierzyński.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.4/5 (15 votes cast)
paletto

Tagi:

 • urlop macierzynski po 17 marca 2013
 • zasilek macierzynski
 • wysokość zasiłku macierzyńskiego 2013
 • urlop macierzyński przed 17 marca 2013
 • ile wynosi zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą 2013
 • macierzyński po 17 marca
 • wysokość zasiłku macierzyńskiego
 • jak obliczyć zasiłek macierzyński

2 komentarzy do Zasiłek macierzyński 2013

 • Monika  napisała:

  Warto jeszcze napisać o tym jak mają się do siebie zasiłek macierzyński a zasiłek dla bezrobotnych, bo to też skomplikowana sprawa. Może to pomysł na artykuł?

 • Gosiak  napisała:

  Bardzo proszę o udzielenie informacji na temat zasiłku macierzyńskiego obowiązującego na nowych zasadach w 2013r. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do dnia porodu, termin porodu wypada 25 lipca 2013, po tym czasie umowa o pracę wygasa. Czy w związku ze zmianami w ustawie, będzie mi przysługiwał wydłużony zasiłek macierzyński oraz urlop rodzicielski. Jeśli tak to w jaki sposób mogę go wykorzystać i jak wyglądają procedury starania się o takie świadczenia.

Zostaw odpowiedź