Wszystko co musisz wiedzieć o 500 złotych na dziecko »

Urlop macierzyński – 2013 rok przyniesie zmiany


Jeśli bierzesz urlop macierzyński 2013 rok będzie dla Ciebie bardzo korzystny. Urlop macierzyński w 2013 roku wydłuża się do 12 miesięcy, przy czym za 6 pierwszych miesięcy przysługuje 100% pensji, a za kolejne – 60%. Jakie jeszcze zmiany przyniesie 2013 rok, jeśli chodzi o urlop macierzyński?

Ile trwa urlop macierzyński w 2013 roku – wymiar urlopu

Kobiety dla których termin porodu przypada później niż 17 marzec 2013 roku mogą liczyć na dodatkowy urlop rodzicielski po urlopie macierzyńskim. Urlop macierzyński w 2013 trwa 24 tygodnie, w czasie których matka dostaje 100% pensji. Po skończeniu urlopu macierzyńskiego może wziąć jeszcze 28 tygodni urlopu rodzicielskiego. Łącznie urlop macierzyński w 2013 roku będzie więc trwał rok (w tym urlop rodzicielski). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach Ministerstwa.

Te dodatkowe 4 tygodnie urlopu macierzyńskiego (przed 2013 rokiem urlop macierzyński trwał 20 tygodni) to tzw. dodatkowy urlop macierzyński na którego uzyskanie trzeba złożyć wniosek u pracodawcy. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu macierzyńskiego. Urlop ten będzie się wydłużał i w w 2014 roku wyniesie 6 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i 8 tygodni przy większej liczbie.

Urlop rodzicielski po urlopie macierzyńskim w 2013 roku

Dodatkowe 28 tygodni urlopu będzie można wykorzystać w maksymalnie 3 częściach, z których każda musi mieć co najmniej 8 tygodni.

Zmiany z 2013 roku dotyczą tylko kobiet, które zaczęły urlop macierzyński po 17 marca 2013 roku a w czasie wchodzenia zmian w życie będą w ostatnim tygodniu urlopu. Jednoznacznie oznacza to, że po podliczeniu czasu urlopu macierzyńskiego, pierwsze mamy przejdą na urlop rodzinny 1 września 2013 roku.

Urlop macierzyński w 2013 roku – kto płaci?

W 2013 roku od 20 tygodnia urlopu macierzyńskiego będzie można łączyć zasiłek macierzyński (a później zasiłek rodzinny) z pracą zawodową. Kobieta chcąca podjąć pracę podczas urlopu macierzyńskiego lub rodzinnego będzie mogła pracować na maksymalnie pół etatu, a zasiłek macierzyński zostanie w takiej sytuacji proporcjonalnie obniżony.

Ponadto podobnie jak na urlopie wychowawczym, od 2013 roku w czasie trwania urlopu macierzyńskiego, kobieta nie może zostać zwolniona, a po powrocie do pracy musi mieć zagwarantowaną pracę na tym samym stanowisku, stanowisku równorzędnym lub innym stanowisku adekwatnym do jej kwalifikacji zawodowych. Za pracę po powrocie z urlopu macierzyńskiego należy się wynagrodzenie adekwatne do wynagrodzeń na tych samych stanowiskach, a nie jak się powszechnie uważa, wynagrodzenie kobiety zanim poszła na urlop.

Wymiana urlopem z ojcem po 1 września 2013 roku

Jeszcze przed 2013 rokiem ojciec mógł wykorzystać część urlopu matki dziecka w szczególnych sytuacjach takich jak:
– śmierć matki,
– odrzucenie dziecka,
– opieka szpitalna nad matką (po 14 tygodniach od urodzenia dziecka).

Ojcu przysługują wtedy takie same prawa jak matce wykorzystującej urlop macierzyński, chociaż urlop macierzyński matki automatycznie przerywa się.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (47 votes cast)

Tagi:

 • urlop macierzyński 2013
 • zasiłek macierzyński 2013
 • urlop macierzyński w 2013
 • macierzyński
 • urlop macieżyński
 • urlop macieżyński 2013
 • nowy urlop macierzyński 2013
 • urlopy macierzyńskie w 2013

28 komentarzy do Urlop macierzyński – 2013 rok przyniesie zmiany

 • Izabela  napisała:

  czyli jak mam termin porodu na koniec czerwca to mam rozumieć, że ominie mnie urlop rodzicielski? Wynika z tego, że we wrześniu będę miała 3 miesiąc urlopu macierzyńskiego czyli nie załapię się na urlop rodzicielski?

  • admin  napisała:

   Właśnie jest dokładnie odwrotnie! Osoby mające termin porodu po 17 marca 2013 łapią się już na urlop rodzinny. Życzę miłego wypoczynku :)

   • Megan Fox  napisała:

    Czyli jeśli ja rodzę w czerwcu, to mi urlop się należy, tak?

 • aśka  napisała:

  Mam pytanie ile będzie mi przysługiwać urlopu macierzyńskiego jeśli urodzę po 17.03. a ile będe mogła oddać ojcu dziecka i czy będzie on również płatny 100 %

  • admin  napisała:

   Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100% średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy (w tym wliczają się premie kwartalne i roczne). Analogicznie jest jeśli urlop macierzyński bierze ojciec lub inna osoba przyjmująca dziecko (np. w wyniku adopcji lub po śmierci matki przy porodzie).

 • Polka  napisała:

  A jak to wygląda w przypadku, gdy pracodawca przedłużył mi umowę tylko do dnia porodu? Czy to ZUS płaci macierzyńskie (jest to urlop czy zasiłek?). Jeśli tak, to czy przysługuje mi urlop rodzinny i czy ten wniosek mam zatem składać do ZUSu?

  • admin  napisała:

   „Macierzyński” może być i urlop, i zasiłek (wypłacany w czasie urlopu macierzyńskiego i wynoszący 100% twojej średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy przed porodem). Urlop macierzyński to – jak sama nazwa mówi – urlop, a urlop jest od pracy. W związku z tym urlop nie będzie Ci przysługiwał. Natomiast będzie przysługiwał Ci zasiłek w pełnym wymiarze (100% średniej pensji) i będzie wypłacany przez ZUS.

   • ewa  napisała:

    a czy w tym przypadku będzie przysługiwał zasiłek rodzicielski?

 • stepha  napisała:

  Czyli urlop macierzyński trwa 20 miesięcy, następnie składamy wniosek o dodatkowy urlop macierzyński 4 tyg i te 24 tygodnie są płatne 100 % tak? A następnie możemy skorzystać z 28-tygodniowego urlopu rodzicielskiego po ponownym złożeniu wniosku za 60 % stawkę wynagrodzenia? Czyli sumując te dwa urlopy wychodzi 13 miesięcy urlopu a nie rok tak? Rozumiem, że urlop rodzicielski nie jest konieczny i możemy wrócić do pracy po 24 tygodniach? A czy można urlop rodzicielski wykorzystać w połowicznym wymiarze czasowym tj np 3 miesiące i po 9 miesiącach urlopu wrócić do pracy (6 miesięcy urlop macierzyński + 3 miesiące urlop rodzicielski)? Jeżeli tak to czy resztę urlopu rodzicielskiego może przejąć ojciec za 60 % stawkę wynagrodzenia jako urlop tacierzyński? czy ten urlop rodzicielski jest zamiennikiem urlopu wychowawczego? Czy zwolnienie lekarskie trwające przez 9 miesięcy ciąży ma wpływ na wymiar czasowy urlopu rodzicielskiego czy macierzyńskiego? Czy owe zwolnienie adekwatnie skraca czas trwania urlopu rodzicielskiego czy macierzyńskiego?

 • Mama  napisała:

  Witam serdecznie. Do 16 sierpnia 2013 roku jestem na bezpłatnym urlopie wychowawczym na drugie dziecko. Na 31 lipca 2013 roku mam przewidziany termin porodu 3 maleństwa. Czy zaraz po porodzie będę mogła przejść na urlop macierzyński i będzie możliwe skorzystanie z zasiłku macierzyńskiego??? Dopiszę jeszcze że zatrudniona jestem na umowę na czas nieokreślony.

 • Agnieszka  napisała:

  A ile będzie trwał nowy urlop „macierzyński” w przypadku bliźniąt i trojaczków itp ?

  • admin  napisała:

   Podstawowy będzie tak jak przed 2013 rokiem, a dodatkowy urlop macierzyński jest niezależny od liczby urodzonych dzieci.

 • Agnieszka  napisała:

  rozumiem, że w przypadku bliźniąt jest to 31 podstawowego + 6 dodatkowego. Czyli bez zmian !

 • uk  napisała:

  Witam, Jeśli termin porodu mam na 03.07.2013 a umowa konczy mi sie pod koniec sierpnia czy przysługuje mi roczny urlop bądz zasiłek macierzyński, jesli tak to jak jest płatny?

 • ejw  napisała:

  A co z tymi kobietami,co urodzą przed 17-tym marca??? Termin mam na 12-go marca,z tego wynika,że 5 dni mi brakuje do dłuższego macierzyńskiego.Ile dni urlopu macierzyńskiego będzie mi przysługiwać?

 • Milena  napisała:

  No własnie.. jak umowa jest przedłuzona do dnia porodu to należy się tylko podstawowy zasiłek macierzyński w wymiarze 20 tygodni plus 4 dodatkowe tygodnie i tyle? Nie dostaniemy rocznego zasiłku?

 • madzia  napisała:

  Zacznijmy od tego, że to jeszcze nie jest pewne- są to tylko plany do ustawy która jeszcze nie została podpisana wiec możemy sie wszyscy przedwcześnie cieszyc. Wcale bym sie nie zdziwiła gdyby odwlekli to na przyszły rok bo niby jaką mamy gwarancje, że te obietnice wejda w zycie w planowanym terminie? Brakuje mi w artykule jeszcze informacji o kobietach tak jak ja prowadzacych działalnośc gospodarcza- co sie zmieni w 2013 roku? Są różne wersje- że zlikwiduja luke pozwalajaca na pobieranie najwyzszego maciezyńskiego, że obniża zasiłek maciezynski dla WSZYTSKICH matek ITP… Ale tak naprawde nic jeszczesze nie wiadomo- no, przynajmniej ja tych informacji znaleźc nigdzie nie moge nad czym wielce ubolewam…

  • admin  napisała:

   Właśnie z tego powodu, że nie ma oficjalnych, potwierdzonych informacji dotyczących urlopów dla matek prowadzących działalność gospodarczą, na stronie są tylko te informacje, które są. Śledzę temat na bieżąco – też mam działalność gospodarczą.

 • ola  napisała:

  mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/nowe-rozwiazania-prorodzinne/urlop-rodzicielski/ i dziewczyny wklejajcie to dalej, bo nawet ja panie w kadrach u mnie w pracy uswiadamialam, a zadna mama nie chce byc stratna. Strona rzadowa, bardziej kompetentnych info na ten temat nie znajdziecie.

  • admin  napisała:

   Olu, bardzo dziękuję za przesłanie nowych wiadomości. Jak najszybciej postaram się zaktualizować artykuł.

 • Ewa  napisała:

  Witam, jak będzie wyglądał mój urlop macierzyński, dodatkowy i czy bede miała rodzicielski jeśli termin porodu mam na 13 lipca?

 • Paulina  napisała:

  Błagam o pilną odpowiedź! W chwili obecnej znajduje się na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienie, co miesiąc dostarczam l4 do zusu. Niestety jestem w 7 mc ciąży i z tego wariantu moge skorzystać tylko do dnia porodu. Jednak czy jeżeli ktoś dałby mi umowe o prace na ostatni miesiąc ciąży, odprowadzając wszystkie składki to będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński??? Bardzo proszę o pomoc.

  • madzia  napisała:

   Hmmm, ciekawe pytanie ale z tego co mi wiadomo musi minąc trzymiesieczny okres przejściowy pomiedzy pobieraniem zasiłków. Ale nie mam pewności- może wypowie sie ktoś kompetentniejszy.

   • Paulina  napisała:

    dziękuje:)

 • marianna  napisała:

  Witam, mam urodzić bliźniaki w kwietniu.Jednak mam duże zagrożenie porodem przedwczesnym. Jeśli urodzę przed 17 marca to czy przysługuje mi roczny urlop?

 • madzia  napisała:

  Do marianny- jeśli są to bliźniaki, to urlop masz dłuższy niż przy urodzeniu jednego dziecka tak wiec nawet jeśli urodzisz przed 17 marca- w dniu wejscia w życie ustawy nadal bdziesz na urlopie macierzyńskim, czyli obejmie Cie nowy, dłuższy urlop. Zakładając oczywiście, że projekt ustawy faktycznie zostanie rozpatrzony do końca marca tak jak obiecują i wejdzie w takiej formie w życie z dniem 1 września.

  • marianna  napisała:

   dzięki za odpowiedź

 • Patrycja  napisała:

  Czy jest jakiś wymagany okres, przez który kobieta musi pozostawać na urlopie macieżyńskim, żeby potem przekazać resztę ojcu i wrócić do pracy. I czy w trakcie trwania urlopu macieżyńskiego (przed 20-tym tygodniem) mogę pracować u pracodawcy na jakąś część etatu i co z wynagrodzeniem? Czy będzie uzupełniane zasiłkiem macieżyńskim do kwoty przeciętnego wynagrodzenia jakie osiągałam za ostatnie 12 m-cy? Dzięki.

Zostaw odpowiedź